Какво представлява затлъстяването?
Индексът на телесната маса (BMI) е показател, който отчита теглото и височината на човека, за да измери неговите телесни пропорции.
Според Световната здрава организация (СЗО) при възрастните затлъстяването се характеризира с BMI от 30,0 или повече.
Затлъстяването е свързано с по-висок риск от сериозни заболявания, като диабет тип 2, заболявания на сърцето и онкологични заболявания.
Затлъстяването се среща често. По оценки на здравните власти в САЩ през 2017-2018 г. 42,4% от американците на 20 и повече години са страдали от затлъстяване.
Но индексът на телесна маса не е всичко. Той има някои ограничения като показател.
Според СЗО: „Фактори като възраст, пол, етническа принадлежност и мускулна маса могат да повлияят на връзката между BMI и телесните мазнини. Освен това BMI не прави разлика между излишните мазнини, мускулната или костната маса, нито пък дава някаква представа за разпределението на мазнините сред отделните индивиди.“
Въпреки тези ограничения BMI продължава да се използва широко като начин за определяне на здравословните телесни пропорции.
Какво представлява затлъстяването в детска възраст?
За да може лекар да диагностицира затлъстяване при дете над 2 години или тийнейджър, неговият BMI трябва да е в рамките на 95-ия персентил за хора на същата възраст и от същия биологичен пол:
Според мащабно проучване проведено в САЩ от 2015 г. до 2016 г. 18,5 % (или около 13,7 милиона) американски младежи на възраст между 2 и 19 години се считат за страдащи от клинично затлъстяване.
Какви са причините за затлъстяването?
Консумирането на повече калории, отколкото се изгарят при ежедневна активност и физически упражнения, в дългосрочен план, може да доведе до затлъстяване. С течение на времето тези допълнителни калории се натрупват като мазнини в тялото и водят до увеличение на теглото.
Но невинаги става въпрос само за приемане и изразходване на калории или за заседнал начин на живот. Макар че това са главните причини за затлъстяването, има и други фактори които не можете да контролирате.
Често срещаните специфични причини за затлъстяване включват:
• генетиката, която може да повлияе на начина, по който тялото ви преработва храната в енергия и как се складират мазнините
• остаряването, което може да доведе до намаляване на мускулната маса и забавяне на метаболизма, което улеснява напълняването
• недостатъчен сън, което може да доведе до хормонални промени, които да ви накарат да се чувствате по-гладни и да изпитвате желание за определени висококалорични храни
• бременност, тъй като теглото, натрупано по време на бременност, може да бъде трудно за сваляне и в крайна сметка да доведе до затлъстяване
Някои здравословни състояния също могат да доведат до увеличаване на теглото, което може да доведе до затлъстяване. Те включват:
• синдром на поликистозните яйчници (PCOS) – състояние, което причинява дисбаланс на женските репродуктивни хормони
• синдром на Прадер-Уили – рядко състояние, което се проявява при раждането и причинява прекомерен глад
• синдром на Кушинг – състояние, причинено от високи нива на кортизол (хормон на стреса) в организма.
• хипотиреоидизъм (недостатъчно активна щитовидна жлеза) – състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно от някои важни хормони
• остеоартрит и други състояния, които причиняват болка, която може да доведе до намалена активност
Кой е изложен на риск от затлъстяване?
Сложна съвкупност от фактори може да повиши риска от затлъстяване при даден човек.
Генетика
Някои хора имат гени, които затрудняват отслабването им.
Околна среда и социална среда
Средата у дома, в училище и в общността може да повлияе на това как и с какво се храните и колко сте активни физически.
Може да сте изложени на по-висок риск от затлъстяване, ако:
• живеете в квартал с ограничени източници на здравословна храна но с изобилие от ресторанти за бързо хранене
• все още не сте се научили да приготвяте здравословни ястия у дома
• не смятате, че можете да си позволите по-здравословни храни
• не сте намерили добро място за джогинг, разходка или упражнения в квартала си
Психологически и други фактори
Депресията понякога може да доведе до увеличаване на теглото, тъй като някои хора могат да се обърнат към храната за емоционална утеха. Някои антидепресанти също могат да увеличат риска от наддаване на тегло.
Отказването от тютюнопушене винаги е нещо добро, но отказването от цигарите също може да доведе до увеличаване на килограмите. При някои хора то може да доведе до прекомерно увеличаване на теглото. По тази причина е важно да се съсредоточите върху диетата и физическите упражнения, докато отказвате цигарите.
Лекарствата, като стероиди или противозачатъчни таблетки, също могат да повишат риска от наддаване на тегло.
Как се диагностицира затлъстяването?
Индексът на телесната маса представлява приблизително изчисление на теглото на човека спрямо неговия ръст.
Други по-точни мерки за телесните мазнини и тяхното разпределение в тялото включват:
- тестове за дебелината на кожните гънки
- сравнение между талията и ханша
- скринингови изследвания, като ултразвук, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Вашият лекар може също така да назначи определени тестове, за да ви помогне да диагностицирате рисковете за здравето, свързани със затлъстяването. Те могат да включват:
- кръвни тестове за изследване на нивата на холестерола и глюкозата
- тестове за чернодробна функция
- скрининг за диабет
- изследвания на щитовидната жлеза
- изследвания на сърцето, като например електрокардиограма (ЕКГ)
Измерването на мазнините около талията ви също е добър показател за риска от заболявания, свързани със затлъстяването.
Какви са усложненията на затлъстяването?
Затлъстяването може да доведе до по-сериозни здравни проблеми от обикновено натрупване на излишни мазнини.
Високото съотношение на телесните мазнини към мускулите натоварва костите и вътрешните органи. То също така увеличава възпалителните процеси в организма, които се смятат за рисков фактор за рак. Затлъстяването е и основен рисков фактор за диабет тип 2.
Затлъстяването е свързано с редица здравословни усложнения, някои от които могат да бъдат живото застрашаващи, ако не се лекуват:
- диабет тип 2
- сърдечни заболявания
- високо кръвно налягане
- някои видове рак (на гърдата, на дебелото черво и на ендометриума)
- инсулт
- заболяване на жлъчния мехур
- неалкохолна стеатозна болест
- висок холестерол
- сънна апнея и други проблеми с дишането
- артрит
- безплодие
Как се лекува затлъстяването?
Ако имате затлъстяване и не сте успели да отслабнете сами, можете да потърсите медицинска помощ. Посъветвайте се с вашия лекар за първична медицинска помощ, който може да ви насочи към специалист по проблемите с теглото във вашето населено място.
Вашият лекар може също така да пожелае да работи с вас като част от екип, който ви помага да отслабнете. Този екип може да включва диетолог, терапевт или друг медицински специалист.
Вашият лекар ще работи с Вас за извършване на необходимите промени в начина ви на живот. Понякога той може да препоръча и лекарства или хирургическа интервенция за намаляване на теглото. Научете повече за лечението на затлъстяването.
Кои промени в начина ви на живот и навиците ви могат да помогнат за намаляване на теглото?
Вашият лекуващ лекар може да ви информира за избора на здравословни храни и да ви помогне да разработите план за здравословно хранене, който да е подходящ за вас.
Една структурирана програма за упражнения и повишена ежедневна активност – до 300 минути седмично – ще ви помогне да подобрите своята физическа сила, издръжливост и метаболизъм.
Консултациите или групите за подкрепа могат да ви помогнат да установите вредните хранителни навици и да ви помогнат да се справите с евентуална тревожност, депресия или проблеми с храненето на емоционална основа.
Промените в начина на живот и поведението са предпочитаният метод за намаляване на теглото при децата, освен ако не са с изключително наднормено тегло.
Кои лекарства се предписват за отслабване?
Вашият лекар може да предпише някои лекарства с рецепта за отслабване в допълнение към плана за хранене и физическите упражнения.
Обикновено лекарствата се предписват само ако другите методи за отслабване не са дали резултат и ако освен здравословни проблеми, свързани със затлъстяването, имате индекс на телесна маса 27,0 или повече.
Предписаните с рецепта лекарства за отслабване или предотвратяват усвояването на мазнините, или потискат апетита. Следните са одобрени за дългосрочна употреба от Агенцията по храните и лекарствата:
- фентермин/топирамат
- налтрексон/бупропион
- лираглутид
- орлистат, единственият, който е одобренза употреба при деца на възраст над 12 години.
Тези лекарства могат да имат неприятни странични ефекти. Например орлистат може да доведе до често изхождане, омазняване на изпражненията, изпускане и газове.
Вашият лекар ще ви наблюдава внимателно, докато приемате тези лекарства.
Какви операции за отслабване съществуват?
Операцията за намаляване на теглото обикновено се нарича бариатрична операция.
Тези операции имат за цел да ограничат количеството храна, което можете да приемате, като по този начин намаляват и калориите които можете да извлечете от храната.
Операцията за отслабване не трябва да се приема като лека интервенция. Тя е сериозна операция и може да крие значителни рискове. След нея хората, които се подлагат на операция, ще трябва да променят значително начина си на хранене и количеството на храната, иначе рискуват да си докарат допълнителни заболявания.
Въпреки това нехирургичните варианти не винаги са достатъчно ефективни, за да помогнат на хората със затлъстяване да отслабнат и да намалят риска от съпътстващи заболявания.
Видовете операции за намаляване на теглото включват:
- Стомашен байпас. При тази процедура Вашият хирург оформя малка торбичка в горната част на стомаха ви, която се свързва директно с тънките ви черва. Храната и течностите преминават през торбичката в червата, като се заобикаля по-голямата част от стомаха. Тази операция е известна още като стомашен байпас по метода Y-бримка по Roux (RYGB).
- Лапароскопско регулируемо стомашно бандиране (LAGB). LAGB разделя стомаха ви на две торбички с помощта на лента.
- Операция за поставяне на стомашен ръкав. При тази процедура се отстранява част от стомаха.
- Билио-панкреатична диверсия с дуоденален ключ. При тази процедура се отстранява по-голямата част от стомаха.
За кои пациенти е подходяща операцията
В продължение на десетилетия лекарите препоръчваха възрастните пациенти, които искат да се подложат на операция за отслабване, да имат BMI поне 35,0.
В насоките от 2018 г. обаче Американското дружество за метаболитна и бариатрична хирургия (ASMBS) одобри операция за отслабване за възрастни с BMI от 30,0 до 35,0 които:
- имат свързани съпътстващи заболявания, особено диабет тип 2
- не са постигнали трайни резултати след прилагане на нехирургично лечение, като например промяна на начина на хранене и увеличаване на физическата активност
- са на възраст между 18 и 65 години
Преди да бъдат подложени на операция, пациентите често се налага да свалят известно количество килограми. Освен това те обикновено се насочват към консултации, за да се гарантира, че са емоционално подготвени за операцията и са готови да направят необходимите промени в начина си на живот, които тя ще изисква.
Много малко болнични заведения в Европа и САЩ извършват този вид процедури на деца под 18-годишна възраст.
Как можете да предотвратите затлъстяването?
През последните няколко десетилетия се наблюдава драстично увеличение на затлъстяването и на свързаните с него заболявания. Това е причината, поради която медицинските специалисти поставят акцент върху избора на по-здравословни храни и дейности, за да помогнат да се обърне тенденцията на затлъстяване.
В личен план можете да помогнете за предотвратяване на напълняването и затлъстяването, като направите по-здравословен избор на начин на живот:
- Стремете се към умерени физически упражнения като ходене, плуване или каране на колело в продължение на 20-30 минути всеки ден.
- Хранете се добре, като избирате полезни храни, като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни.
- Консумирайте в умерени количества високо маслени и висококалорични храни.